Przestrzeń lub plik wymiany

Przestrzeń to zwykle osobna partycja na dysku. W linuksie jest, ale być nie musi, może być plik wymiany tak jak w windows. Jeśli jest 2GB RAM-u, to plik wymiany praktycznie jest nie potrzebny – zakładam, że użytkownik nie gra i używa komputera do poczty internetu. Ale na wszelki wypadek można mieć podzielony dysk z partycjami logicznymi, na której możemy ustawić np. 4GB dysk, który będzie służył jako partycja wymiany, wystarczy wskazać przy instalacji, jeśli nie, to wyskoczy dodatkowe okno informacyjne czym to grodzi – mnie ta groźba nie spełniła się (jeszcze).

Jak założyć plik wymiany:

Plik wymiany można stworzyć choćby programem „dd” np. 2GB
dd if=/dev/zero of=/katalog/swap bs=1M count=2048
mkswap /katalog/swap
swapon /katalog/swap
wpis do fstab /katalog/swap swap swap defaults 0 0

Opis:

program dd tworzy plik o wielkości 2 GB, mkswap tworzy plik wymiany z utworzonej przestrzeni dysku przez program dd, swapon włącza plik wymiany, nie jest potrzebny restart. Można podglądnąć choćby monitorem systemu.

Przestrzeń wymiany.

Trzeba uruchomić jako administrator „blkid” i numer etykiety wpisać do fstab np. „echo UUID=f7feaa16-35a6-4091-b434-0b960963fb45 /dev/sdxx swap swap defaults 0 0 >> /etc/fstab”. Po co to robię? Dostosowuję nowy system do swojego układu w komputerze, za to nie kasuję całego dysku tylko po to by mieć nowy system, który być może po miesiącu wyrzucę. (w miejsce xx wpisujemy właściwy numer partycji).