Aktualizacja

Każdy użytkownik systemu Windows musi pilnować aktualizacji i zabezpieczyć komputer przed niechcianymi, niepożądanymi aplikacjami i użytkownikami. Brak tych aktualizacji oznacza poważne kłopoty choćby przy wykonywaniu przelewów bankowych. Kiedy w komputerze nie ma znaczących danych, to zawsze można system przeinstalować. Jednak zawsze znajdą się dane warte ochrony. Praca w znacznym stopniu polega na ratowaniu zainfekowanych systemów windows, bądź jego aktualizacji bo najczęściej są one nieaktualizowane lub robione jest to niedbale, ufając, że „windows update” załatwi wszystko.

Proponuję następującą procedurę:

Pilnujemy aktualizacji – nie jest ważne jaki to system i programy. Do pilnowania aktualizacji (windows) polecam użyć programu secunia PSI.
Odinstalować wszystkie programy, które nie są potrzebne, jeżeli jest potrzebny program (sporadycznie) instalujemy najnowszą wersję – wykonujemy pracę – usuwamy program z komputera.
Wszystkie pozostałe aktualizujemy zaczynamy od systemu operacyjnego w tym (framework windows np. używając programu netfx_setupverifier, cleanup_tool i dotNetFx35setup) oraz
1. pakiet-(y) office,
2. oprogramowanie Java, Adobe reader, flash, itp.,
3. oprogramowanie innych firm np. do synchronizacji i aktualizacji telefonów komórkowych,
4. program anty – wirusowy, szpiegowski, itp.

Ważną rzeczą są aktualizacje przeglądarek i programów pocztowych. Trzeba pamiętać również, że z oprogramowania korzystają takie urządzenia jak: karta grafiki, sieciowa, muzyczna, chipset, routery, drukarki, skanery, kamery, aparaty cyfrowe, telefony, itp. Aktualizację płyty głównej, jej komponentów ułatwia program SlimDrivers.

Hasła: jeśli zajdzie konieczność podania hasła przez telefon czy pocztę – to po uruchomieniu natychmiast zmieniamy otrzymane hasło.

Uwaga: nie jest możliwe utrzymanie bezpieczeństwa na nielegalnym systemie operacyjnym.