Archiwum kategorii: Internet

dostęp do interentu

AI

Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) rozrasta się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Coraz więcej serwisów oferuje w swoich usługach opcję skorzystania z możliwości AI. Na początek polecam bielik.ai.

Na jednej ze stron AI wstawiłem taki oto obrazek – mój awatar

Łoś
awatar łoś

a to jest wynik pracy sztucznej inteligencji.

Awatar łoś w interpretacji AI


Gemini
przydatna rzecz, odpowiedzi są prawie natychmiastowe 1-1,5 sek., jednak niektóre odpowiedzi są spłycone. Upłynie jeszcze trochę zanim algorytm osiągnie lepszą precyzję.
W tej chwili tę wersję postrzegam jako szpiega, bo nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że „Gemini” ma dostęp do kamery przedniej i tylnej, sms-ów, zdjęć, tylko że w uprawnieniach aplikacji nie ma o tym informacji – zrzut poniżej
Zapytałem bota do jakich jeszcze danych ma dostęp, twierdzi że do listy połączeń nie ma i nie przechowuje próbek głosów, ale kto wie 😉
Wyobrażam sobie spoofing w wykonaniu AI np. „zadzwonię do mojej żony – brata, ojca, siostry, kolegi – niepotrzebne skreślić” swoim własnym głosem z „dziwną” czytaj drogą propozycją – lepiej przerwać rozmowę i samemu oddzwonić.

Wyszukiwarki

W ostatnim czasie, w szczególności po wejściu przepisów o RODO nie można w normalny – cywilizowany sposób korzystać z wyszukiwarki i innych dużych dostawców mediów coraz bardziej śmieciowych informacji. Mam na myśli nie tylko google i produkt chrome. Kto nie chce z nich zrezygnować niech nie czyta. Rada na przykładzie firefoxa.
1. Zmienić w preferencjach domyślną wyszukiwarkę na „duckduckgo”
2. odznaczyć wybór przy dodatkowych wyszukiwarkach

3. Niektórzy mogą zaglądnąć na torproject.org – jest wersja pl 😉

4. Wyszukiwarka „Qwant” ma reklamy, wyniki podobne do tych z Google, ale ponoć nie śledzi, jest wtyczka do FF

5. „Ecosia” chroni to co wpisujemy, jest wtyczka do FF

6. „YaCy” osobny instalator (https://yacy.net/download_installation/) na adresie localhost, brak PL, ale to chyba nie przeszkoda 🙂

Pingback w wordpressie

Pingback w wordpressie jest całkiem pożyteczną funkcją. Można ją znaleźć w ustawieniach –> dyskusja, chodzi o opcje „Spróbuj powiadomić wszystkie blogi, do których odnośniki zostały umieszczone w artykule” oraz „Zezwól innym blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika (pingbacki i trackbacki) do nowo dodanych artykułów

Ze względów bezpieczeństwa obie opcje powinny być bezwzględnie wyłączone, ponieważ można je wykorzystać do ataku DDoS

Oczywiście można posłużyć się wtyczką wyłączającą XML-RPC.

Fedora i Aero2

28.12.2016 Sieć Aero2 działa nadal, więcej na stronie jdtech

Zalecane przez Aero2 modemy:
– Huawei E182E (eHSPA), E367, E398.
– Sierra Wireless Aircard USB 307 (HSPAe)
– ZTE MF 668,

W fedorze powinny być zainstalowane dwa pakiety: usb_modeswitch.i686 oraz usb_modeswitch-data.noarch. Później w aplecie NetworkManager (gnome) ikonka jest na pasku, klikamy PPM i wybieramy Modyfikuj połączenia… Wybieramy zakładkę „komórkowe” i klikamy przycisk „dodaj”. Modem powinien być podłączony do USB 2.0, w gnieździe 1.1 u mnie nie pracował. Po kliknięciu dodaj powinien być widoczny wpis HUAWEI Technology HUAWEI Mobile – szare pole świadczy o tym, że system nie widzi modemu – pole wyboru powinno dać się kliknać. Następnie wybieramy „kraj i region”, następnie dostawcę wpisujemy „Aero2”, zaznaczamy „dostawcy nie ma na liście, proszę wprowadzić go ręcznie”, następnie „wybrana nazwa punktu dostępowego APN” wpisujemy „darmowy”. Na ostatnim oknie klikamy zastosuj i mamy mobilne połączenie z darmowym internetem. Po skonfigurowaniu połączenia obok nazwy „Aero2” pojawi się ikonka siły sygnału. Dokładna mapka zasięgu jest na stronach polsatu cyfrowego.

Stany diody na modemie Huawei e182e:
– w kolorze zielonym co 3 sekundy podwójne mignięcie modem jest włączony,
– w kolorze zielonym co 3 sekundy pojedyncze mignięcie modem loguje się do sieci 2G,
– w kolorze zielonym światło ciągłe modem jest podłączony do sieci 2G,
– w kolorze niebieskim co 3 sekundy pojedyncze mignięcie modem loguje się do sieci 3G lub 3G+,
– w kolorze niebieskim światło ciągłe modem jest podłączony do sieci 3G,
– w kolorze niebieskozielonym światło ciągłe modem jest podłączony do sieci 3G+.

W Fedorze 22 w pierwszej chwili nie działał ani pierwszy (modem Huawei) ani drugi sposób (modem dlink). Dopiero po kilku restartach udało się połączyć do sieci Aero2 na modemie dlink.

Na przykładzie modemu dlink DWM-157 uruchomiłem z Aero2 w Fedorze 21
Po włożeniu modemu do usb nie było żadnej reakcji systemu. Użyłem „lsusb” i zobaczyłem m. in. wpis „Bus 001 Device 013: ID 2001:7d02 D-Link Corp.”. Następnie nadpisałem istniejący plik /etc/wvdial.conf z zawartością:
[Dialer aero2]
Modem = /dev/ttyUSB0
Init1 = AT+CGDCONT=1,”IP”,”darmowy”
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = „aero”
Password = „aero”
Dial Attempts = 0
Uruchomiłem wvdial aero2 i dopiero wtedy w „Network Managerze” pojawiła się ikona „komórkowe”.

Stany diody na modemie:
czerwona ciągła: modem włączony, ale nie zalogowany do żadnej sieci, brak karty SIM.
zielona ciągła: modem zalogowany do sieci 3G/2G
zielona migająca co 3 sekundy: modem połączony z siecią 3G/2G.