O komputerach

Obsługa komputerów, sieci, zapewnienie bezpieczeństwa, zabezpieczanie systemów operacyjnych, np. sposób zachowywania się w sieci, stawiają coraz większe wymagania. Dzisiaj wydajność komputerów pozwala swobodnie działać takim narzędziom jak gumblar i wielu innym podobnie działającym programom i skryptom.

W zasobach internetu pełno jest porad dotyczących bezpiecznego użytkowania komputerów. Jednak rzadko która jest poważnie traktowana przez użytkownika komputera – przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem – do tej pory było dobrze, to dlaczego ma być teraz inaczej? Odpowiedź brzmi „jest inaczej tylko Ty jeszcze o tym nie wiesz”.

Zakupy w internecie
Osoby, które posiadają małe doświadczenie powinny „obowiązkowo” przeczytać regulamin (sklepu, usługi, dostawy). Może okazać się, że za sporą kwotę otrzymamy taką informację czy usługę, którą już znamy lub mamy i wszystko będzie zgodne z prawem.
„Wystarczy umieć zainstalować, co tam, ja nie mam nic do ukrycia, nie robię nic co miałoby jakąś wartość dla innych” – tak wielu myśli – niestety są w błędzie.

Licencje Microsoftu
Nikt ich nie czyta. Chciałbym zobaczyć kogoś, kto przeczytał ją do końca. Rada właściwie jest jedna „jeśli nie musisz, nie korzystaj z nielegalnego systemu operacyjnego bardzo znanej firmy”. Jest wiele dystrybucji, które z powodzeniem wypełnią wszystkie zadania domowe, zapewniając bezpieczeństwo. Oto kilka:
Mint,
Ubuntu,
Knoppix,
SUSE Linux,
Fedora (Ret Hat).
Fedora zawiera tylko wolne oprogramowanie, dlatego też może jest mniej przystępna dla początkujących i rezygnujących z Windows.

PS
Fedora to kapelusz, a najsłynniejsze kapelusze to ten Indiany Jonesa i Martina Seamusa „Marty” McFlya.