Ubuntu

Pierwsze (trzy) kroki dla przechodzących (rezygnujących) z Windows
Na początek wystarczy poczytać tutaj, zobaczyć jak wygląda demo systemu, czy odwiedzić forum, zawsze do dyspozycji jest Wikipedia ubuntu czy Pomoc ubuntu.

Pierwszą czynnością na forum powinno być przeczytanie regulaminu.
Drugą czynnością jest użycie opcji „szukaj” prawie na 100% już ktoś spotkał podobny problem.
Trzecią czynnością może być, ale nie musi napisanie maila do mnie z problemem najlepiej ze zrzutem ekranu – by wysłać wystarczy wybrać kontakt w menu.

1. Jak korzystać z oprogramowania ubuntu czyli odpowiednik „dodaj/usuń programy” z windows. Poniżej „Unity” czyli powłoka systemowa dla Gnome stworzona przez Canonical Ltd. dla Ubuntu. System może mieć różne powłoki i można je przełączać np. Lxde, Xfce, Openbox, Mate-desktop.
2. korzystanie z panelu głównego – brak odpowiednika w windows starszym niż win8. Po kliknięciu pierwszej ikony u samej góry dostajemy następujące menu.
3. Instalacja odpowiednika Gadu-Gadu. Jest oczywiście wersja GG dla Linuxa.

Ubuntu 12.04 LTS (long term support) jest prostsze w instalacji w stosunku do instalatora fedory. O wydaniu i utrzymaniu licencji można poczytać tutaj. Pobieranie tutaj, ale jak pojawi się wersja 14.04 LTS

Te wypociny w punktach można zastąpić wirtualizacją, ale to osobny temat.

Ubuntu 16.04 LTS
dystrybucja jest dostępna od kwietnia 2016 – wsparcie przez pięć lat. Aktualizację wykonałem (sierpień 2016) poprzez kliknięcie przycisku zainstaluj w oknie „update-managera”. Na wszystkie pytania instalatora odpowiedziałem tak, tzn. automatyczny restart usług, wymiana plików konfiguracyjnych, usunięcie starych programów, bibliotek, kerneli. Całość trwała ok. 45 min. przy prędkości internetu Zrzut ekranu z 2016-08-12 12-06-24
Moje pliki i dokumenty są na miejscu.